Szukasz witaminy C lewoskrętnej?
To dobrze, bo to znaczy, że przykładasz wagę do swojego zdrowia i nie zadowolisz się byle czym. Niestety chaos informacyjny w jakim żyjemy, natłok informacji, często nieprawdziwych, przyczynia się do utrwalania mitów, a jednym z nich jest właśnie witamina C lewoskrętna. Zanim obalimy ten mit i wyjaśnimy skąd najprawdopodobniej się wziął przyjrzyjmy się bliżej historii witaminy C, chyba najpopularniejszej z witamin.
Witamina C czyli kwas l askorbinowy
Kwas l askorbinowy czyli nasza znana i lubiana witamina C to witamina rozpuszczalna w wodzie. Została wyizolowana w 1928 roku, przez węgierskiego naukowca, z kory bydlęcych nadnerczy, papryki, pomarańczy oraz kapusty. Między innymi za to odkrycie Albert Szent-Györgyi w 1937 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Początkowo witamina C zwana była kwasem heksauronowym, dopiero Kazimierz Funk nazwał ją witaminą, a w 1933 roku Tadeusz Reichstein dokonał pierwszej syntezy witaminy C.
Witamina C - lek, suplement czy naturalna witamina C to zawsze kwas l askorbinowy.
Witamina C, choć różnie nazywana, to zawsze ta sama substancja - kwas l askorbinowy. Syntetyczna witamina C uzyskiwana jest z d-glukozy i niczym nie różni się od tej naturalnej witaminy C występującej w cytrusach, aceroli czy natce pietruszki. Oprócz wykorzystania jako lek czy suplement witamina C znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Z uwagi na mocne działanie antyoksydacyjne - witamina C jest silnym antyutleniaczem - używana jest jako środek konserwujący żywność. Pod groźnie wyglądającym oznaczeniem E300 kryje się właśnie kwas l-askorbinowy, czyli nasza znana witamina C.
Witamina C lewoskrętna czyli kwas l askorbinowy lewoskrętny?
Podkreślmy to jeszcze raz witamina C lewoskrętna nie istnieje. Niezależnie czy suplement czy witamina C lek - zawsze występuje w tej samej postaci i jest to kwas l askorbinowy. Skąd więc wziął się mit witaminy C lewoskrętnej? Jedna z teorii głosi, że mit witaminy c lewoskrętnej wziął się właśnie od literki "l" w nazwie, która pochodzi od łacińskiego słowa laevus (lewy). Co ciekawe ta pomyłka funkcjonuje również w krajach anglojęzycznych gdzie również konsumenci wprowadzeni w błąd poszukują witaminy C lewoskrętnej.
Kolejna teoria głosi, że pomyłka wynika z mylenia konfiguracji względnej cząsteczki kwasu l-askorbinowego z jego aktywnością optyczną. Tak naprawdę witamina C skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego na prawo! Natomiast izomer witaminy C czyli kwas D-askorbinowy jest rzadko spotykaną substancją w przyrodzie i w ogóle nie jest nawet witaminą.
Witamina C lewoskrętna - chwyt marketingowy.
Teraz już wiesz, że kwas l askorbinowy lewoskretny nie istnieje, czy ten mit jest wynikiem zwykłej pomyłki, niewiedzy czy też celowego nieuczciwego działania speców od marketingu nie wiemy. Pewnie każda z tych odpowiedzi może być prawdziwa. Na pewno na rynku mamy całą mase leków z witaminą C czy suplementów - skoro wszystkie zawierają tę samą substancję kwas l askorbinowy - trzeba się jakoś wyróżnić. Tą lepszą, lepiej przyswajalną, mocniejszą, zdrowszą, bardziej naturalną miałaby być nieistniejąca witamina C lewoskrętna. Skoro więc wszystkie witaminy C zawierają to samo, to jaką wybrać? W naszym sklepie znajdziesz kilka możliwości, jest witamina C 1000 z dziką różą, acerolą oraz cynkiem w kapsułkach, czy witamina C PureWay, którą ze szczególnym przekonaniem polecamy, bo dzięki płynnemu nośnikowi i mikroenkapsulacji jest lepiej przyswajalna i uwalnia się aż przez 12 godzin.