Mikroenkapsulacja (mikrokapsułkowanie) - co to takiego?
Mikroenkapsulacja - inaczej mikrokapsułkowanie - jest procesem, w którym drobne cząstki lub kropelki składnika aktywnego (składnika czynnego) są otaczane powłoką lub osadzane w matrycy drugiego składnika, zazwyczaj z materiałów polimerowych, celem uzyskania małych kapsułek o rozmiarach od submikronowych do nawet kilku milimetrów wielkości. Prościej ujmując mikrokapsułkowanie (mikroenkapsulacja) to powlekanie jednej substancji drugą, tak aby utworzyć szczelną kapsułkę zawierającą w sobie substancję czynną. Na pewno znasz leki, czy suplementy w postaci kapsułek. Często są one nawet przezroczyste, tak, że widać preparat znajdujący się wewnątrz. Robi się tak ze względu na niedobry smak, łatwość podania, żeby preparat uwolnił się dopiero w żołądku, po strawieniu kapsułki. Mikroenkapsulacja daje podobny efekt, ale w o wiele mniejszej skali. Wyobraź sobie suplement, preparat czy lek, który w jednej kropli zawiera setki czy tysiące takich mikrokapsułek. Powody stosowania mikroenkapsulacji też są zgoła inne.
Jakie korzyści daje mikroenkapsulacja?
Mikroenkapsulację stosuje się coraz powszechniej w branży spożywczej oraz farmaceutycznej i ta ostatnia z naszego punktu widzenia jest najistotniejsza. Powstałe w wyniku mikroenkapsulacji mikrocząsteczki dają rozmaite korzyści w procesie dostarczania substancji czynnych takich jak leki czy nawet bakterie probiotyczne.
- Najważniejsze korzyści płynące z procesu mikroenkapsulacji to:
- Skuteczna ochrona mikrokapsułkowanego środka czynnego przed degradacją - na przykład w wyniku działania enzymów trawiennych.
- Możliwość dokładnej kontroli szybkości uwalniania się wprowadzonej substancji - w ciągu godzin i miesięcy.
- Łatwa aplikacja - w porównaniu z innymi formami dawkowania o kontrolowanym uwalnianiu np. implantami zawierającymi leki
- Można zapewnić pożądane, wstępnie zaprogramowane profile uwalniania leku, które odpowiadają potrzebom terapeutycznym pacjenta.
Odpowiednio zaprojektowany system dostarczania leku o kontrolowanym uwalnianiu jest krokiem naprzód w kierunku rozwiązania problemów związanych z ukierunkowaniem leku na konkretny narząd lub tkankę oraz kontrolowaniem szybkości dostarczania leku do miejsca docelowego.[1]
Mikroenkapsupacja suplementów
Podobnie jak leki, również suplementy mogą być poddawane procesowi mikroenkapsulacji. Powody są identyczne jak w przypadku leków. Nasza oferta ostatnio została poszerzona o nową linię mikrokapsułkowanych produktów marki Ovonex, producenta najwyższej jakości preparatów i suplementów minerałów oraz witamin. Dzięki mikroenkapsulacji witaminy D oraz witaminy C uzyskana została znacznie większa przyswajalność witamin oraz dłuższe uwalnianie w organizmie. W przypadku witaminy D3 oraz K2 mk7 uzyskano także możliwość wykorzystania wody jako nośnika, co znacznie przyczyniło się do komfortu suplementacji preparatu.