Mikroenkapsulacja, mikrokapsułkowanie - co to takiego?

0
Mikroenkapsulacja co to takiego i po co to komu?

Mikroenkapsulacja (mikrokapsułkowanie) - co to takiego?

Mikroenkapsulacja - inaczej mikrokapsułkowanie - jest procesem, w którym drobne cząstki lub kropelki składnika aktywnego (składnika czynnego) są otaczane powłoką lub osadzane w matrycy drugiego składnika, zazwyczaj z materiałów polimerowych, celem uzyskania małych kapsułek o rozmiarach od submikronowych do nawet kilku milimetrów wielkości. Prościej ujmując mikrokapsułkowanie (mikroenkapsulacja) to powlekanie jednej substancji drugą, tak aby utworzyć szczelną kapsułkę zawierającą w sobie substancję czynną. Na pewno znasz leki, czy suplementy w postaci kapsułek. Często są one nawet przezroczyste, tak, że widać preparat znajdujący się wewnątrz. Robi się tak ze względu na niedobry smak, łatwość podania, żeby preparat uwolnił się dopiero w żołądku, po strawieniu kapsułki. Mikroenkapsulacja daje podobny efekt, ale w o wiele mniejszej skali. Wyobraź sobie suplement, preparat czy lek, który w jednej kropli zawiera setki czy tysiące takich mikrokapsułek. Powody stosowania mikroenkapsulacji też są zgoła inne.

Jakie korzyści daje mikroenkapsulacja?

Mikroenkapsulację stosuje się coraz powszechniej w branży spożywczej oraz farmaceutycznej i ta ostatnia z naszego punktu widzenia jest najistotniejsza. Powstałe w wyniku mikroenkapsulacji mikrocząsteczki dają rozmaite korzyści w procesie dostarczania substancji czynnych takich jak leki czy nawet bakterie probiotyczne.

    Najważniejsze korzyści płynące z procesu mikroenkapsulacji to:
  • Skuteczna ochrona mikrokapsułkowanego środka czynnego przed degradacją - na przykład w wyniku działania enzymów trawiennych.
  • Możliwość dokładnej kontroli szybkości uwalniania się wprowadzonej substancji - w ciągu godzin i miesięcy.
  • Łatwa aplikacja - w porównaniu z innymi formami dawkowania o kontrolowanym uwalnianiu np. implantami zawierającymi leki
  • Można zapewnić pożądane, wstępnie zaprogramowane profile uwalniania leku, które odpowiadają potrzebom terapeutycznym pacjenta.

Odpowiednio zaprojektowany system dostarczania leku o kontrolowanym uwalnianiu jest krokiem naprzód w kierunku rozwiązania problemów związanych z ukierunkowaniem leku na konkretny narząd lub tkankę oraz kontrolowaniem szybkości dostarczania leku do miejsca docelowego.[1]

Mikroenkapsupacja suplementów

Podobnie jak leki, również suplementy mogą być poddawane procesowi mikroenkapsulacji. Powody są identyczne jak w przypadku leków. Nasza oferta ostatnio została poszerzona o nową linię mikrokapsułkowanych produktów marki Ovonex, producenta najwyższej jakości preparatów i suplementów minerałów oraz witamin. Dzięki mikroenkapsulacji witaminy D oraz witaminy C uzyskana została znacznie większa przyswajalność witamin oraz dłuższe uwalnianie w organizmie. W przypadku witaminy D3 oraz K2 mk7 uzyskano także możliwość wykorzystania wody jako nośnika, co znacznie przyczyniło się do komfortu suplementacji preparatu.

Witamina D3 K2-MK7 B5 Active Synergy krople 25ml Witamina D3 K2-MK7 B5 Active Synergy krople 25ml
Producent: Ovonex
Cena:54,99 zł
szt.
Witamina D3 pure krople 25ml Witamina D3 pure krople 25ml
Producent: Ovonex
Cena:39,99 zł
szt.
Witamina C vitamin C 500 PureWay 100ml Witamina C vitamin C 500 PureWay 100ml
Producent: Ovonex
Cena:39,99 zł
szt.
 
Witamina D3 baby combo dla dzieci, krople 25ml Witamina D3 baby combo dla dzieci, krople 25ml
Producent: Ovonex
Cena:54,99 zł
szt.
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl