Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

0
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Czy kawa wypłukuje magnez?

Zastanawiasz się jaki wpływ na Twoje zdrowie ma spożywanie kawy? Zadajesz sobie pytanie czy kawa wypłukuje magnez? Czy picie kawy grozi niedoborami magnezu? Jest to dosyć powszechna obawa wielu smakoszy kawy, ale czy uzasadniona? Aby rozwiać Twoje wątpliwości dzisiaj zajęliśmy się tym problemem. W Internecie znaleźć można wiele, artykułów na ten temat, ale niewiele z nich popartych jest rzetelnymi badaniami naukowymi. My dotarliśmy do dwóch badań, w tym jednego, które było przeglądem badań nad zawartością magnezu w kawie przeprowadzonych w latach 2000-2020. Zapraszamy do zapoznania się z badaniami odpowiadającymi na pytanie czy kawa wypłukuje magnez z organizmu i czy jej spożycie grozi niedoborem tego pierwiastka.

Zawartość magnezu w kawie.

Wielu z nas traktuje kawę jako szkodliwą używkę nie wiedząc, że oprócz oczywistego pobudzenia niesie ona za sobą wiele korzyści zdrowotnych oraz jest źródłem wielu cennych minerałów i pierwiastków. W czerwcu 2021 roku naukowcy z Białegostoku dokonali przeglądu publikowanych wcześniej badań z lat 2000-20020 dotyczących zawartości magnezu i innych pierwiastków oraz minerałów w kawie. Celem ich pracy było zebranie i podsumowanie danych dotyczących zawartości magnezu, sodu, potasu, fosforu oraz wapnia w kawie przygotowywanej różnymi metodami, a także analiza czynników, które wpływają na zawartość tych makroelementów. Według opublikowanych danych można stwierdzić, że jedna kawa pokrywa 7,5% dziennego zapotrzebowanie na magnez u mężczyzn oraz 6,4% dziennego zapotrzebowanie na magnez u kobiet. Filiżanka kawy zaspokaja także 6,6% dziennego zapotrzebowania na potas. Napar kawowy dostarcza 2,2% fosforu, tyle samo sodu oraz 0,7% dziennego zapotrzebowania na wapń. Na podstawie powyższych badań śmiało można postawić tezę, że trzy do czterech filiżanek kawy mogą być bardzo istotnym źródłem magnezu w diecie.
Źródło wykorzystanych danych: Czy kawa jest źródłem magnezu?

Skąd więc teoria że kawa wypłukuje magnez?

Skoro, jak udowodniono wyżej, kawa jest istotnym źródłem magnezu, skąd zatem powszechne przekonanie, że kawa wypłukuje magnez z organizmu? Otóż w świetle badań okazuje się ono wcale nie być bezpodstawne. Okazuje się bowiem, że nie chodzi o "wypłukiwanie" magnezu, a jego mniejsze przyswajanie. Nie jest za to odpowiedzialna kawa, a zawarta w niej kofeina, tak więc spożywanie napojów energetycznych z kofeiną, tabletek czy cukierków będzie się wiązało z podobnym skutkiem. Już w 1990 roku na Uniwersytecie w Waszyngtonie przeprowadzono eksperyment, w którym brało udział 37 kobiet w wieku od 31 do 70 lat. Podawano im napój z zawartością 6mg kofeiny na kilogram masy ciała, albo napój nie zawierający kofeiny. Grupa zażywająca kofeinę w porównaniu z grupą, której podano placebo zwiększyła w ciągu dwóch godzin od spożycia wydalanie moczu, wapnia, magnezu, chlorku, potasu, kreatyniny i sodu. Procent absorpcji wapnia i magnezu spadł bezpośrednio po spożyciu po kofeiny. Spowodowana przez kofeinę utrata wapnia i magnezu z moczem jest w dużej mierze przypisywana zmniejszeniu wchłaniania wapnia i magnezu przez nerki. Spadek absorpcji magnezu nie jest jednak aż tak znaczący i wynosi niespełna 3 punkty procentowe - z 97,0% do 94,2%. Tak więc, choć mniejsza przyswajalność magnezu pod wpływem kofeiny jest faktem, nie powinno to jednak powodować nieuzasadnionego niepokoju. Kawa jest bogatym źródłem magnezu, a jej picie w umiarze nie powinno zaszkodzić, a wręcz pomóc naszemu zdrowiu.
Źródło wykorzystanych danych: Czy kawa wypłukuje magnez?

Jak uzupełnić niedobory magnezu?

Jeżeli jesteś osobą, która ma niedobór magnezu, jesteś sportowcem w okresie treningowym, podejmujesz wytężony wysiłek umysłowy bądź borykasz się ze stresem wynikającym z trudniejszego okresu w Twoim życiu, to polecamy Ci na uzupełnienie niedoborów sprawdzony preparat na bazie solanki z Wielkiego Jeziora w Utah - magnez Magnesium Minerals70 100ml. Najlepiej przyswajalna forma fizyczna - magnez w kroplach, oraz chemiczna - naturalny magnez (organiczny) - chelat magnezu i bisglicynian magnezu (glicynian), którego przyswajalność wynosi aż 95%. Całość wzbogacona witaminami B1 i B6.

 
Suplement magnez Magnesium Minerals70 100ml Suplement magnez Magnesium Minerals70 100ml
Producent: Ovonex
Cena:64,99 zł
szt.
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl