Kodowanie kolorystyczne - pomoc w sprzątaniu

0
Kodowanie kolorystyczne - pomoc w sprzątaniu

Czym jest kodowanie kolorystyczne w sprzątaniu?

Kodowanie kolorystyczne w sprzątaniu to sposób oznaczania różnych rodzajów ścierek, środków chemicznych lub innych narzędzi do sprzątania za pomocą różnych kolorów. Dzięki temu łatwiej jest rozróżnić różne rodzaje ścierek czy innych akcesoriów do sprzątania i uniknąć mylenia ich przeznaczenia. Kodowanie kolorystyczne jest stosowane przez profesjonalne firmy sprzątające oraz w takich miejscach jak hotele, restauracje i inne obiekty użyteczności publicznej, gdzie ważne jest utrzymanie czystości i higieny. Kodowanie kolorystyczne powinno być bezwzględnie używane w miejscach, gdzie dochodzi do kontaktu z żywnością, a wiec również do ryzyka z tym związanego.

Ścierki z mikrofibry jaki kolor do czego?

Wytyczne co do sposobu oznaczania kolorami akcesoriów do sprzątania znajdziemy w HACCP. HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) to system zarządzania bezpieczeństwem żywności, który został opracowany przez Międzynarodową Organizację ds. Norm Sanitarnych (International Organization for Standardization). Celem HACCP jest zapobieganie zagrożeniom zdrowotnym związanym z żywnością poprzez identyfikację krytycznych punktów kontroli w procesie produkcji żywności i wdrożenie odpowiednich procedur kontrolnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

    Jeśli chodzi o kolory ścierek do sprzątania, według zaleceń HACCP należy stosować następujące zasady:
  • ścierki i akcesoria do sprzątania w kolorze niebieskim – należy stosować na powierzchniach niskiego ryzyka, jest to najczęściej używany i najbardziej uniwersalny kolor.
  • ściereczki i akcesoria do sprzątania w kolorze czerwonym - powinny być stosowane w miejscach w których nie występuje kontakt z żywnością, w miejscach podwyższonego ryzyka, gdzie może dojść do skażenia krzyżowego o podwyższonym ryzyku infekcji. Czerwone ściereczki stosujemy w miejscach takich jak podłogi łazienek czy toalet.
  • przybory do sprzątania oraz ścierki w kolorze zielonym powinny być używane wyłącznie w miejscach, w których istnieje kontakt z żywnością, takich jak kuchnie, magazyny żywności i inne pomieszczenia produkcyjne.
  • ścierki i akcesoria do sprzątania w kolorze żółtym przeznaczone są do czyszczenie gładkich powierzchni szklanych oraz ceramicznych takich jak szyby, kafelki czy przeszklenia w pomieszczeniach o niskim ryzyku zakażenia.

jaka-mikrofibra-do-czego

Kolorowe ścierki do sprzątania w domu, restauracji, hotelu, szpitalu...

Powyższe zasady są tylko sugestią i każdy - zarówno profesjonalista jak i amator może stosować inne zasady kodowania kolorystycznego, jeśli uzna to za stosowne. Ważne jest jednak, aby przyjęty system kodowania kolorystycznego stosować konsekwentnie, aby w ten sposób pomóc sobie utrzymywać czystość i higienę i unikać mylenia rodzajów ścierek lub innych narzędzi do sprzątania. Zachęcamy Cię drogi czytelniku do wdrożenia takiego systemu nawet u siebie w domu - znacznie ułatwi to sprzątanie i pozbawi Cię wielu dylematów w czasie porządków.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem - serdecznie polecamy dwa zestawy ściereczek z mikrofibry marki ekko, które ułatwią Ci realizację tego pomysłu. Pierwszy zestaw to cztery ścierki z mikrofibry w podstawowych kolorach. Podstawowy zestaw mikrofibr możesz uzupełnić drugim, na który składają się trzy ściereczki specjalnego przeznaczenia - ściereczka uniwersalna, szmatka do polerowania oraz mikrofibra do szyb i luster.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl